پایش آنلاین

راه اندازی سیستم پایش آنلاین محیط زیست در صنایع آب و فاضلاب، نفت و پتروشیمی، گاز و هواشناسی, نیروگاه
 

سیستم پایش آنلاین

سیستم متمرکز پایش آنلاین ابرگان جهت بررسی اطلاعات از تمامی مراکز آنلاین به صورت دسته بندی شده، یکجا و بر اساس وضعیت اضطرار طراحی شده است. در سیستم پایش آنلاین ابرگان سعی شده است تمامی سخت افزار ها با برند های مختلف قابلیت اتصال و فرمانبری و ارسال گزارشات را داشته باشد.

سیستم پایش آنلاین ابرگان

خدمات شرکت ابرگان در زمینه سیستم های پایش آنلاین

 

- تامین تجهیزات سیستم پایش آنلاین آب و فاضلاب، هواشناسی و گاز

- راه اندازی و نگهداری از سیستم های پایش آنلاین

سیستم های پایش آنلاین با قابلیت های زیر توسط شرکت ابرگان ارائه می گردد:

1- سطح دسترسی جهت ارائه گزارشات

سیستم پایش آنلاین ابرگان می تواند گزارشات خاص را به کاربران خاص نشان دهد و همچنین می تواند گزارشات را بر اساس نوع پایگاه به عنوان مثال تصفیه خانه های کارخانجات لبنی یا نوع کاربر به عنوان مثال پیمانکار سازمان محیط زیست، شرکت شهرک های صنعتی و یا انواع اطلاعات به عنوان مثال براساس وضعیت اضطرار دسته بندی کند.

2- کنترل و هوشمندسازی پایگاه بدون هزینه اضافه سیستم

پایش آنلاین ابرگان مبتنی بر RTU با استاندارد SCADA می باشد، این سامانه با استانداردهای جهانی منطبق و قابلیت ارتباط به انواع سخت افزارها را داراست لذا با تکیه بر دانش بومی هر نوع کنترلی مانند خاموش و روشن کردن موتورها چراغ ها و هر نوع وسایل الکتریکی و یا مکانیکی ممکن خواهد بود.

3- قابلیت طراحی و خصوصی سازی با سرعت بالا

برای مصارف خاص در صورتی که شما مدل خاصی از پایش آنلاین با تجهیزاتی از مارک ها و برندهای مختلف را کنار هم می خواهید و در دسترسی به اطلاعات کلیه سخت افزارها به یک اجماع برسید نرم افزار و سخت افزار ابرگان برای شما مهیا خواهد ساخت.

روش های نصب سیستم پایش لحظه ای

 

به طور کلی سیستم های پایش لحظه ای در دو مدل "submersible یا in-situ" و "flow-through یا bypass" ارائه می گردند. انتخاب مدل مناسب وابسته به پارامتر انتخاب شده، محل نصب و وضعیت آب و یا پساب می باشد. در روش های Submersible یا مستغرق سنسور درون سیال مورد نظر قرار داده می شوند. البته در برخی موارد می توان سنسورهای قابل غوطه ور شدن در داخل سیال را بصورت bypass نصب نمود. در روش های flow-through نمونه آب و یا پساب به داخل یک محفظه پمپ می شود. در این روش ها معمولا از پمپ های پریستالتیک استفاده می شود. این روش ها همانطور که در بالا اشاره شد خود دو مدل هستند. در مدل ساده تر همان سنسورهای قابل استغراق داخل سیال بدون هیچ تغییری در داخل یک مسیر لوله ای و قطعاتی بنام flow-cell نصب می کنند. در روش های کامل تر پس از مکش نمونه به داخل دستگاه، آنالیزهای شیمیایی روی آن انجام می شود که به مدل extractive هم مشهور است. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی و یا اطمینان از روش مناسب برای پروژه خود با شرکت آب سامان ابرگان تماس حاصل فرمایید.

 

راه اندازی سیستم پایش آنلاین

 

در سیستم پایش آنلاین پیش از انتخاب نوع و مدل و به کارگیری تجهیزات باید به نکات زیر توجه شود:

1. پارامترهای مورد نظر برای اندازه گیری می بایست گزینش شوند و مورد مطالعه قرار گیرند.
2. محدوده ای که برای اندازه گیری هر پارامتر مورد نیاز می باشد و ماتریس کیفیت آب مشخص و بررسی شود.
3. محل نصب و قرارگیری تجهیزات و امکانات موجود در این مکان از جمله برق، تلفن و کابل کشی و حفاظت فیزیکی آن می بایست مورد بررسی قرار گیرد.
4. روش های متفاوت نصب بر اساس مواردی که در بالا ذکر شده می بایست مورد مطالعه و بررسی قرار گیرند.
5. سیستم انتقال اطلاعات می بایست مورد بررسی قرار گیرد و انتخاب شود.
6. روش های نگهداری و کاربری سیستم بررسی شود.
7. در مورد نحوه جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات مطالعه صورت گیرد.
8. روش های اعمال تصمیمات و هشداردهی بررسی و انتخاب شود.

 

انتخاب نوع پارامترهای مورد نظر با توجه به روش های متفاوتی که در دنیا موجود است، در پایش و اندازه گیری ها، بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود. از موارد قابل توجه و بسیار تاثیرگذار در هزینه ی تمام شده، در نظر گرفتن تناسب هر یک از پارامترها با روش انتخابی برای آنالیز و نصب و نگهداری آن می باشد. به عنوان مثال می توان به پارامترهای PH ،BOD و COD اشاره نمود که ممکن است نیاز به نگهداری دوره ای و تعویض قطعات و یا تعویض کل پراب داشته باشد.

 

تفاوت تجهیزات اسپکترومتری با آنالیزورهای شیمیایی کابینتی این می باشد که تجهیزات اسپکترومتری این قابلیت را دارند که در داخل آب و یا پساب به صورت مستغرق نصب گردند. البته این امر نیاز به ایجاد شرایط ویژه و مطالعات تکمیلی از مقادیر شدت و سرعت جریان و تغییرات سطح آب دارد که در اکثر مواقع انجام چنین کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا می باشد.

 

به طور کلی برای اندازه گیری COD ،TOC ،BOD، نیترات و TSS سنسورهای اسپکترومتری و کابینت آنالیزر وجود دارد. برای سایر پارامترهای پیچیده تر نظیر سولفات ها، فسفات و فلزات تقریبا همه روش ها بر اساس آنالیزهای شیمیایی کابینتی میسر می باشد. البته در بعضی از موارد در صورت وجود داده های وسیعی از ماتریس کیفیت آب و پساب و نیز داده های اندازه گیری شده پیشین در دوره ی زمانی مشخص می توان طول موج معینی را برای برخی پارامترها کالیبره نمود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا مشاوره در زمینه انتخاب روش اندازه گیری مناسب پروژه خود با کارشناسان شرکت آب سامان ابرگان تماس حاصل فرمایید.

برای دانلود مطلب فوق به صورت فایل PDF بر روی لینک روبرو کلیک کنید:                                   دانلود دانلود مطلب سیستم پایش انلاین

 

پایش آنلاین محیط زیست

پایش آنلاین آب و فاضلاب                                               پایش آنلاین هوا
تمرکز بر تغییرات اقلیمی و محیط زیستی در سطح جهان، منجر به افزایش قابل ملاحظه تلاش های جهانی به منظور کاهش نرخ آلودگی ها و تغییرات مخرب محیط زیستی شده است. با توجه به اهمیت و تاثیرگذاری بالای کنترل کیفی و کمی آلاینده ها و نقش بسزای آنها در میزان  پاکیزگی محیط زیست، لازم است شرایطی فراهم گردد تا این آلاینده های محیط زیستی از جمله آلوده کننده های آب، خاک، هوا و صوت در هر لحظه مورد پایش و تجزیه و تحلیل قرار بگیرند که این امر نیاز رو به رشد اندازه گیری و پایش محیط زیست را می طلبد.

برنامه پایش محیط زیست با توجه به بهره برداری های شتاب دهنده و فعالیت های صنعتی انجام گرفته توسط سازمان ها  از محیط زیست و منابع طبیعی تحت عنوان طرح پایش محیط زیست (Environmental Monitoring Plan) طراحی شده است. این برنامه شامل نمونه برداری های مستمر، اندازه گیری های لحظه ای، مجموعه ای از نمونه برداری های منظم، تجزیه و تحلیل های آزمایشگاهی متعدد و پایش آنلاین محیط زیست می باشد.

پایش به معنی نظارت، بررسی مداوم و مستمر و در نهایت اطلاع از وضعیت یک منبع و یا یک پدیده می باشد.

محققان عرصه محیط زیست در حال توسعه زیرساخت های سایبری در قالب رصدخانه های محیط زیستی به منظور مشاهده، مدلسازی، پیش بینی و ارسال گزارشات هستند که در نهایت به حفظ محیط زیست طبیعی کمک خواهد کرد. از جمله این زیرساخت ها می توان به سیستم های پایش آنلاین محیط زیست اشاره کرد. پایش آنلاین محیط زیست، درک درستی از وضعیت انتشار واقعی یک منبع آلاینده در زمانی به موقع و دقیق ارائه می دهد که این امر منجر به تقویت نظارت بر محیط زیست شده و مدیریت کارآمد در مقابله با منابع جدی آلودگی را فراهم می آورد. با توجه به تاثیرپذیری طرح های مدیریتی از برنامه های پایش محیط زیستی و اهمیت اطلاعات پایش که مبنای مدلسازی، پیش بینی و اطلاع رسانی در سطح جامعه می باشد، در نتیجه بکارگیری سیستم های پایش و تحلیل اطلاعات تاثیر بسیار بالایی در کنترل آلودگی های محیط زیست و حفظ و نگهداری محیط زیست خواهد داشت. پایش آلودگی های محیط زیستی فرآیندی است مشتمل بر بازدید میدانی و حضور فرد پایشگر در عرصه مورد پایش، مکان یابی محل نمونه برداری، نمونه برداری، آماده سازی نمونه، انتقال نمونه به آزمایشگاه، آنالیز، پردازش و تحلیل که این امر منجر به اتلاف هزینه های زمانی و جابجایی بالایی می شود. امر پایش آنلاین امروزه با ارائه ابزارهای دقیق و پیشرفته در این زمینه، می تواند بسیاری از پارامترهای موثر در آلودگی محیط زیست در زمینه های مختلف از جمله آب، هوا، خاک و صوت را بدون نیاز به حضور در عرصه میدانی و مشکلات و مسائل ناشی از مکان یابی محل نمونه برداری، انتقال نمونه و غیره مورد نظارت و بررسی قرار دهد. همچنین یکپارچگی ابزارهای ارائه شده در پایش آنلاین محیط زیست، این امکان را فراهم کرده است که تمامی پارامترها در یک فرایند جامع، با یک سیستم قابل اندازه گیری باشند. با توجه به اهمیت آلاینده های محیط زیستی و نقش آنها در سلامتی اکولوژیکی و انسانی، ابتدا باید منابع آلاینده محیط مشخص شوند و سپس مورد بررسی و پایش آنلاین قرار بگیرند.   ادامه مطلب پایش آنلاین محیط زیست


پایش آنلاین آب و فاضلاب

به منظور مدیریت پیشرفته شبکه های فاضلاب، برای نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب باید تلاش های مبرمی انجام داد. شناخت کیفیت آب و فاضلاب، نیازی اساسی برای رسیدن به استانداردها و خدمات رسانی مناسب و همچنین ارزیابی اثرات محیط زیستی فعالیت ها می باشد. پساب های صنعتی به دلیل تاثیرات مخربی که بر سلامتی اکولوژیکی و انسانی می گذارند که از آن جمله می توان به آلودگی خاک، آب های سطحی و زیرزمینی، آلودگی محصولات کشاورزی اشاره کرد، مورد توجه افکار عمومی و فعالان محیط زیستی و سازمان های محیط زیستی می باشند.
پایش آنلاین آب و فاضلاب

 

به طور سنتی، کیفیت پساب فاضلاب توسط پارامترهای جهانی مانند BOD ،COD ،TOC و TSS اندازه گیری می­ شود. که علاوه بر ارائه اطلاعات حیاتی در کیفیت پساب فاضلاب و راندمان تصفیه، یک تصفیه خانه فاضلاب که دارای معیارهای قانونی کیفیتی می باشد را نشان می ­دهد. اما در بسیاری از تصفیه خانه های فاضلاب، پایش متوالی کیفیت فاضلاب وجود ندارد. اتوماسیون فاضلاب مانند دیگر فرایندهای صنایع توسعه یافته نیست، که عمدتا به دلیل محیط های نامناسبی است که سنسورها در آن قرار می گیرند. فقدان سنسور مناسب برای پایش آنلاین در زمان واقعی اغلب به دلیل عدم قطعیت در مورد تکرار پذیری روش های موجود است. در حالیکه تاکید بر روش ها و تکنیک های دقیق و حساس آزمایشگاهی وقت گیر است و نیاز به جمع آوری نمونه و تجزیه و تحلیل آن دارند. در این رابطه، پایش پیوسته و آنلاین خروجی های فاضلاب، می تواند یک ابزار مناسب در راستای اجرای سیاست های کاهش بار آلودگی و مدیریت موثر آلودگی ها، برای کنترل نشت صنعتی شبکه های فاضلاب، و همچنین حفاظت تصفیه خانه های فاضلاب و تجهیزات شبکه ها از آلودگی ها باشد. فناوری های خودکار و آنلاین نظارتی رویکرد جدیدی در نظارت کیفیت آب است که امروزه در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان قانون و الزامات کنترل کیفیت محیط زیست و آب و فاضلاب استفاده می شود. پایش کیفیت آب به یک ابزار مدیریتی پیشرفته در مدیریت سیستم ها و شبکه های فاضلاب و آبرسانی تبدیل شده است.

مزایای سیستم پایش آنلاین آب و فاضلاب

از جمله مزیت های به کارگیری سیستم های پایش آنلاین آب و فاضلاب، سرعت دریافت اطلاعات بالا، به روز بودن اطلاعات (پایش لحظه ای)، هزينه عملياتی و راهبری بسيار پايين، از بین رفتن خطاهای انسانی ناشی از حمل و نقل نمونه و انجام آزمایشات روی آن، کنترل از راه دور مراحل و فرايندها، انتقال اطلاعات به روش ­های تله متری و کاهش هزينه نيروی انسانی می­ باشد. همچنین با به کارگیری سیستم پایش آنلاین آب و فاضلاب محيط زيست قادر خواهد بود در هر لحظه ضمن اطلاع از مقادير سنجش شده، بدون حضور فيزيکی نظارت ويژه ای را بر واحدهای آلاينده در حوزه استحفاظی خود اعمال نمايد و اخطارهای لازم به صنايعی که به هر دليلی ايجاد آلودگی می نمايند داده شود. اين امر نقش بسزايی در کنترل مستمر واحدها خواهد داشت. بدينوسيله همراه با توسعه صنايع، نظارت و کنترل آلاينده های زيست محيطی نیز بر اساس سياست­ ها و وظايف محوله به بهترین نحو انجام خواهد شد.

شرکت ابرگان با کمال خرسندی آمادگی خود را جهت تامین تجهیزات، نصب، راه­ اندازی و راهبری سیستم های پایش آنلاین از جمله سیستم پایش آنلاین آب و فاضلاب به همه­ ی صنایع و ادارات محیط زیست سراسر کشور اعلام می دارد.

از جمله برندهای سنسورهای پایش آب و فاضلاب که بسیار پرکاربرد می باشند می توان به برندهای Wtw،  TriOS  Hach-Lange و Tethys اشاره کرد.

 

سنسورهای سیستم پایش آنلاین آب و فاضلاب

 

سنسور پایش آنلاین اکسیژن محلول (DO)                سنسور پایش آنلاین PH/ORP/Temp

سنسور پایش آنلاین EC                                        سنسور پایش آنلاین Turbidity 

نمایشگر Tribox3                                              سنسور پایش آنلاین آلودگی های پساب IQ Sensor

سنسور پایش آنلاین NO3, NO2, TOC, TSS, BOD, COD  

     دانلود مطالب پایش آنلاین آب و فاضلاب  pdf  دانلود مطلب پایش انلاین آب و فاضلاب


پایش آنلاین هوا

پایش آنلاین آلاینده های هوا در نقاط مختلف، توسط ایستگاه سنجش و پایش صورت می ­گیرد. این ایستگاه ها میزان غلظت ذرات معلق و گازهای آلاینده از جمله NOX ،CO ،PM1 PM2.5 ،PM10 ،CO2 ،NH3 ،H2S ،O3 ،SO2 و پارامتر های دیگر هواشناسی مانند دما، فشار، رطوبت و ... اندازه گیری می­ کنند. ایستگاه سنجش آلودگی در محل هایی قرار می گیرند که کیفیت واقعی هوا را گسترش دهند. همچنین می توان داده های بدست آمده را توسط تابلوهای میزان آلودگی هوا در سطح شهر در معرض دید قرار داد.

 پایش آنلاین هوا

مزایاي ایستگاه هاي پایش آلودگی هوا:

1.     حساسیت بالا (میزان بالای آشکارسازی)

2.     دقت و صحت بالای داده ها

3.     قابلیت ذخیره بلند مدت داده ها در دیتالاگر

4.     قابلیت گزارش گیری به صورت جدول و نمودار

5.     قابلیت بررسی روند تغییرات آلاینده ها در مدت زمان طولانی

6.      قابلیت اتصال به شبکه و گزارش گیری و انجام تنظیمات و چک کالیبراسیون از طریق آن
 

انواع مدل ایستگاه های پایش هوا :

-   Ecotech  -        Enviro SA

-   Enviro tech  -             Horiba

-   others
دانلود مطالب پایش آنلاین هوا  pdf دانلود مطلب پایش انلاین هوا


 RTU

 دستگاه RTU چیست؟ کلمه RTU مخفف Remote Terminal Unit می باشد.دستگاه RTU یک سیستم قرائت، ذخیره، نمایش و ارسال اطلاعات می باشد که جهت استفاده بصورت چند منظوره در فرآیندهای استخراج و نمایش اطلاعات ساخته شده است.داده‌های اندازه‌گیری شده در آنالیزور‌ها و سنسورها در دستگاه RTU ذخیره می‌شوند و سپس به سرور اصلی در واحد مانیتورینگ ارسال می‌گردند. شرکت ابرگان موفق به طراحی و ساخت RTU‌هایی با قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص شده است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های RTU ابرگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

RTU

1.    طراحی و ساخت بومی مطابق با نیاز پروژه
2.    نوع پروتوکل ارتباطی پویا و امکان پروتوکل نویسی بدون نیاز به برنامه نویسی مجدد
3.    برنامه پذیری آنلاین و از راه دور  
4.    اعمال شارژ دستگاه بدون نیاز به تماس کارت با کارتخوان دستگاه
5.    کم مصرف بودن و توانایی کار با سولار و باتری
6.    مقاوم بودن نسبت به نفوذ گرد و غبار و تا حدی آب و رطوبت
7.     پویایی در برقراری ارتباط با آنالیزورها 

کاربرد RTU چیست؟

  دستگاه RTU در زمینه های مختلفی کاربرد دارد. از آن جمله می توان به سنجش کیفیت محیط زیست در دو بخش هوا و پساب اشاره کرد. در بخش هوا ارسال اطلاعات اندازه گیری شده نظیر مقادیر NOX ، H2S، CO، NH3 ،SO2 ،  O3 و ذرات معلق با اتصال آنالیزورهای برندهای مختلف به دستگاه RTU انجام می شود. در بخش پساب نیز با استفاده از قابلیت اتصال RTU به آنالیزورها و سنسورها دریافت و ارسال خروجی های دیجیتال آنالیزورها انجام می شود. دستگاه RTU در زمینه سنجش کیفی و کمی منابع آب نیز کاربرد گسترده ای دارد. این دستگاه قادر به ثبت و انتقال داده های اندازه گیری شده نظیر ثبت ارتفاع آب رودخانه، اندازه گیری سرعت آب، سنجش دبی آب، اندازه گیری و ثبت و ذخیره سطح آب درون چاه، پیزومتری، باران سنجی، تبخیر سنجی، برف سنجی، سطح سنجی، کنترل های هوشمند، هشدار سیل، اندازه گیری رواناب، بررسی کیفیت می باشد.در ایستگاه های هواشناسی کشور نیز سنسورها و آنالیزورهای مختلف جهت اندازه گیری پارامترهایی نظیر باران، دما، دمای خاک، رطوبت نسبی، سرعت باد، جهت باد، تشعشع خورشید، فشار و تبخیر نصب شده اند. دستگاه RTU به دستگاه های مذکور متصل می شود و اطلاعات حاصله را به نرم افزار مورد نظر جهت تحلیل و بررسی بیشتر انتقال می دهد.  

مزایای استفاده از سیستم RTU در ایستگاه های هواشناسی:

تخلیه اطلاعات از راه دور و بدون نیاز به حضور فرد در ایستگاه
تخلیه اطلاعات با برنامه زمانی مشخص به صورت روزانه ، هفتگی و یا ماهانه
امکان گزارش گیری از سیستم در بازه های زمانی مختلف 

  دانلود کاتالوگ  pdf RTU دانلود مطلب RTU

نرم‌افزار تجمیع داده‌های پایش آنلاین ابرگان

نرم افزار تجمیع داده های پایش ابرگان، اطلاعات تمامی مراکز آنلاین را به صورت یکجا و دسته بندی شده در اختیار کاربران قرار می دهد. با اتصال RTU ابرگان به نرم افزار تجمیع اطلاعات ابرگان می توان به صورت های مختلف اطلاعات را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد.


نرم‌افزار تجمیع داده‌های پایش ابرگان

ویژگی‌های نرم افزار تجمیع داده‌های پایش ابرگان (سیلاب)

- این نرم افزار بخشی از سامانه پایش سیلاب و نرم افزار پایش آلودگی محیط زیستی در شرکت ملی نفت طراحی و با همکاری سازمان محیط زیست گسترش و اکنون با حضور در منابع آب در حال کار است . این نرم افزار به همراه سطح سنج دقیق و پایدار و باران سنج شرکت ابرگان به یک سیستم کاملا بومی پایش سیلاب بدل شده و نظرات مثبتی از کارفرمایان دریافت داشته است و امید است این روند تداوم داشته باشد . 
- پاسخگویی با سرعت بسیار بالا: سرعت پاسخگویی این نرم افزار بسیار بالا می‌باشد و هرگونه گزارش گیری از آن با سرعت بالایی امکان پذیر می‌باشد.
- عدم نیاز به بروزرسانی صفحه نمایشگر: اطلاعات پایش شده در لحظه دریافت می‌شود و جهت دیدن اطلاعات لحظه ای ایستگاه پایش مورد نظر نیاز به بروزرسانی صفحه نمایشگر نمی باشد.
- ثبت وقایع: وقایعی که در جریان استفاده از نرم افزار در صفحه اتفاق می افتد اعم از انتخاب‌ها، جستجوها، ویرایش‌ها، تغییر سطوح دسترسی و غیره به طور کامل در نرم افزار ثبت می‌شود. این ثبت وقایع در صورت بروز خطا در سیستم، رفع خطاهای احتمالی را سریعتر و آسان تر انجام می‌دهد.
- پویایی نمودار: از آنجایی که نمایش نمودارها به صورت پیش فرض به صورت خطی ساده می‌باشد، در صورتی که تعداد نقاط نمونه برداری تحت نمایش از نرخ مشخصی بالاتر رفت، نحوه نمایش نمودار به صورت خودکار به حالت ستونی تغییر پیدا می‌کند.
- نظارت بر سلامت و در دسترس بودن سرور (پیگیری ثبت خطاها): نرم افزار ارسال و تجمیع داده در نمایش گزارشات متعدد و مختلفی که ارسال می‌کند، امکان ثبت خطاهای سیستمی و علت یابی و رفع خطاها را فراهم کرده است. برای مثال زمانی که اعمال خطایی از طرف کاربری باعث مختل شدن بخشی از نرم افزار می‌شود که این امر موجب عدم دسترسی کاربران دیگر به سایت می‌شود، ادمین مربوطه قبل از اینکه کاربران دیگر متوجه بروز خطا شوند، با توجه به ثبت وقایع، خطا را بررسی و اقدام به برطرف کردن آن می کند.
- نرم افزار همراه: بکارگیری این نرم افزار بر روی تلفن همراه با حداقل سرعت ارسال و دریافت داده امکان پذیر می‌باشد که این امر امکان استفاده از آن در هر مکانی را فراهم کرده است. اطلاعات میتواند یا از طریق اینترنت (GSM) و یا از طریق SMS ارسال گردد.
-نمایش ایستگاه‌های پرخطر: در صورتی که نحوه نمایش اطلاعات طبق وضعیت هشدار انتخاب شود، هر ایستگاهی که مقدار پارامتر مورد نظر در آن بالاتر از میزان استاندارد باشد، بالاتر از ایستگاه‌های دیگر در بالای صفحه نمایش قرار می‌گیرد.
- گراف پویا: از وجه تمایزهای این نرم‌افزار میتوان به نمایش اطلاعات آن به صورت کد اشاره کرد. در برنامه‌های مشابه اطلاعات به صورت تصویر نمایش داده میشوند که از سرعت نمایش اطلاعات می‌کاهد. نمایش اطلاعات به صورت کد علاوه بر نمایش سریعتر اطلاعات، امکان حذف برخی از پارامترها را بعد از نمایش فراهم میکند. با این ویژگی امکان تغییر زمان و مکان اطلاعات نیز فراهم است. در نتیجه میتوان "حجم کم داده ها، سرعت نمایش بالا و تغییر لحظه ای وضعیت زمانی و مکانی پارامترها" را از ویژگیهای بارز این نرم افزار در این بخش عنوان نمود.
- نمایش آنلاین و بروزرسانی لحظه ای اطلاعات: اطلاعات به صورت آنلاین نمایش داده می‌شود و در هر لحظه بروزرسانی می‌شود که این قابلیت از ویژگی های بسیار مطلوب و قابل توجه این نرم افزار می‌باشد.
- ارسال اطلاعات بدون واسطه: اطلاعات به صورت مستقیم و بدون واسطه به سایت پایش آنلاین ارسال میگردد و نظارت زمانی واقعی بر آلاینده های در حال پایش بدون نیاز به حضور واسطه کامپیوتری صورت می پذیرد.
- ثبت اطلاعات در صورت عدم برقراری ارتباط: نرم افزار این ویژگی را فراهم کرده است که در صورت قطع اینترنت و عدم دسترسی به اطلاعات، اطلاعات ثبت و ذخیره شوند و پس از برقراری ارتباط امکان استفاده از آنها فراهم است.
- ارسال اطلاعات با کمترین سرعت اینترنت: با توجه به حجم بسیار پایین اطلاعات، امکان ارسال و بررسی اطلاعات حتی با اینترنت 2G) GSM) نیز فراهم است که با توجه به بستر بسیار ضعیف ساختارهای مخابراتی و اینترنتی کشور، مشکلات ناشی از عدم برقراری ارتباط به دلیل سرعت پایین اینترنت را برطرف کرده است، در نتیجه هیچ نقطه کوری از نظر ارتباطات اینترنتی نخواهیم داشت.
- گزارش‌گیری با خروجی‌های متعدد: در نرم افزار برای گزارش‌های حاصله خروجی‌های متعددی درنظر گرفته شده است، از جمله وورد، اکسل، Pdf ،PNG ،JPEG ،SVG ، HTML
- مسیریابی نقاط نمونه گیری: با مشخص کردن موقعیت جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی) مکان نقطه نمونه گیری مورد نظر امکان مسیریابی نقاط در این نرم افزار فراهم است.
- خدمات شهری: نرم افزار این قابلیت را دارد که اطلاعات کیفیت هوا و وضعیت هواشناسی را در مکان‌های مختلف بر روی تابلوهای شهری نمایش دهد. همچنین نرم افزار پایش آنلاین ابرگان دارای نسخه موبایلی نیز می‌باشد.

    دانلود راهنمای نرم‌افزار تجمیع داده‌های پایش محیط زیست  نرم‌افزار تجمیع داده‌های پایش محیط زیست

 

سیستم آمار و گزارشگیری

جهت ورود به سامانه نمایش گزارشات پایش آنلاین آب و فاضلاب سیستم آمار و گزارشگیری ابرگان
 

 


پایش آنلاین منابع آب

هریک از منابع آب شامل آب جاری در رودخانه‌ها، مخازن، دریاچه های پشت سد و سفره های آب زیر زمینی همواره از نظر کیفیت آب مورد سنجش قرار می گیرند. سنجش وضعیت کیفی منابع آب از طریق پایش و بررسی مستمر ویژگی های مختلف شامل پارامتر های فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی انجام می پذیرد. علاوه بر وضعیت کیفی منابع آب شاخصه ها و موارد دیگری نیز حائز اهمیت می باشند. جهت مدیریت منابع آب شناخت دقیق و رفتار سنجی منابع آب یکی از مهم ترین شاخص ها می باشد که تحقق این امر مستلزم كسب آمار و اطلاعات دقيق از طريق ايستگاههای پایش منابع آب می باشد. در ایستگاه های پایش منابع آب سطحی و زیرزمینی پارامترهای متعددی نظیر باران، دمای خاک، رطوبت نسبی، سرعت باد، فشار، تبخیر، سطح آب، میزان تشعشع خورشید مورد اندازه گیری و بررسی قرار می گیرند. كسب آمار و اطلاعات از هریک از پارامتر به واسطه نیروی انسانی و با دستگاه ها و تجهیزات مکانیکی باعث ایجاد خطاها علی الخصوص در مرحله جمع آوری اطلاعات می شود. تجهيز ايستگاهها به وسايل الكترونيكی و حذف تجهیزات مکانیکی موجب کاهش خطاها می گردند.

پایش آنلاین منابع آب بر 3 پایه اصلی استوار است شامل سنسورها (جهت اندازه‌گیری هریک از پارامترها)، RTU (جهت ذخیره و ارسال اطلاعات ارسالی از سنسورها به سرور مرکزی)، نرم افزار تجمیع و آنالیز داده‌های پایش. شرکت ابرگان موفق به طراحی و ساخت RTU هایی با قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص شده است. همچنین شرکت ابرگان نرم افزار تجمیع داده‌های پایش ابرگان را جهت ارسال و تجمیع داده، در اختیار قرار دادن اطلاعات تمامی مراکز آنلاین به صورت یکجا و دسته‌بندی شده، طراحی نموده است.

 

پایش آنلاین گازهای خروجی از دودکش

پایش آنلاین گازهای خروجی از دودکش در مرحله اول توسط آنالایزرهای گاز صورت می‌گیرد. هریک از انواع آنالایزرها نوع خاصی از گاز را در دامنه و محدوده اندازه گیری معین ، محدوده دمایی خاص و دقت تعیین شده اندازه گیری می کنند. عمدتا این آنالایزرها در محدوده مادون قرمز و ماوراء بنفش طیف نوری کار می کنند. همچنین دارای پورت های ارتباطی با انواع پروتوکل ها می‌باشند. در مرحله بعد اطلاعات اندازه گیری شده توسط یک سیستم ارسال اطلاعات شامل سخت افزار و نرم افزار به مراکز نظارتی نظیر سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می‌شوند.

گازهای خروجی دودکش

شرکت ابرگان موفق به طراحی و ساخت سخت افزار (RTU) و نرم افزار جهت تجمیع و آنالیز اطلاعات شده است . همچنین سیستم های تحلیل و پایش آنلاین گازهای خروجی دودکش را در سه نوع Extractive ، Cross Stack ، In-Situ ارائه می‌دهد. این شرکت دارای سابقه طولانی در کلیه مراحل پایش آنلاین شامل بازدید از سایت، ارائه مشاوره فنی و پیشنهادات ، نصب و راه اندازی ، ارائه کلیه خدمات آموزش و کالیبراسیون می‌باشد.

 

پرتال تجمیع داده های پایش از سراسر کشور

سیستم تجمع داده این امکان را می دهد همه­ ایستگاه های پایش ای که در سراسر کشور در حال دریافت و ثبت داده های اندازه گیری شده می باشند، داده های خود را به یک سامانه جامع ارسال نمایند و در نهایت این اطلاعات می تواند به صورت یکپارچه در اختیار سازمان ها و بخش های خاصی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست کشور قرار گیرد و برای این سازمان به صورت آنلاین و جامع قابل مشاهده باشد. این سیستم هم اکنون توسط شرکت ابرگان طراحی گردیده است و آماده ارائه می باشد.

این اطلاعات می تواند شامل کلیه پارامترهای اندازه گیری شده در سیستم های پایش از جمله پارامترهای پایش هوا از دستگاه های ECOTECH و ...، پارامترهای پایش آب های جاری از دستگاه های  TRIOS، HACH-LANGE،  B&C و  ... و پارامترهای پایش پساب باشد.

           

      پایش آنلاین ابرگان
      شرکت آب سامان ابرگان در جهت ارائه خدمات پایش آنلاین اقدام به بومی سازی نرم افزار پایش آنلاین نموده است. با استفاده از نرم افزار پایش آنلاین ابرگان می توان به تمامی اطلاعات واحد مورد نظر از راه دور دسترسی پیدا کرد و همچنین کنترل تمامی اجزاء واحد تصفیه خانه از راه دور امکان پذیر می باشد. شـــماره ثبــت : ۵۵۷۳ تاریــخ ثبــت رســمی : ۱۳۸۵/۰۵/۲۱