پایش آنلاین محیط زیست

ثبت و گزارش گیری از آنالایزرهای محیط زیستی

پایش در محیط زیست به معنای پیگیری و بررسی آلودگی های زیست محیطی است که عمدتاَ دلایل اصلی آن صنایع و مراکز درمانی می باشند . پایش آنلاین اجازه می‌دهد همواره به صورت پیوسته و مستمر از اطلاعات آیندگی واحد آلوده کننده مطلع باشد . این اطلاعات می‌تواند به راهبری منابع آلودگی جهت کنترل آن و ثبت اطلاعات جهت پیگیری ادارات محیط زیست مورد استفاده قرار می‌گیرند . برای تجهیزات پایش در گروه های مختلف استانداردهای مختلفی وجود دارد که هر کشوری نسبت به شرایط جغرافیایی و سطح تکنولوژی درخواست رعایت آن استانداردها را از صنایع یا منابع آلوده کننده دارد . از جمله این استاندارد می‌باشد که به کیفیت آلودگی هوا ، خاک ، پساب و امحا می‌پردازند .

پایش آنلاین

پایش آنلاین از دو کلمه پایش که به معنای نظارت و آنلاین که به معنی بر خط بودن است تشکیل شده است . پایش در چند گروه مورد استفاده قرار می‌گیرد که سایت ابرگان در بخش پایش وضعیت ارائه خدمات انجام می‌دهد . پایش وضعیت با استفاده از ابزار سنجش اطلاعاتی را در حوزه های مختلف صنعتی زیست محیطی چند رسانه ای پزشکی ، هوانوردی و ... در اختیارمان قرار می‌دهد . پایش وضعیت همان کنترلرهای ساده ای است که با ثبت دیجیتال وقایع و امکان گزارش گیری پایش نام می‌گیرند . به عنوان مثال در خانه های ما یک یخچال حداقل از یک سنسور سرمایش استفاده می‌کند . این سنسور که ابزاریست جهت سنجش ، هم اکنون وظیفه کنترل عملکرد آن دستگاه یا ماشین را به عهده دارد اما وقتی هم اطلاعات به صورت دیجیتال ذخیره و بعداً قابل دسترس باشد اطلاعات پایش شده نام می‌گیرند . منظور از پایش آنلاین همان پایش وضعیت به صورت برخط است به این صورت که اطلاعات پایش شده توسط بسته های مختلف به یک مرکز داده متصل می‌شوند ، بسته ها از شبکه داخلی کوچک تا اتصال به شبکه بزرگ اینترنت همگی آنلاین می‌باشند زیرا اطلاعاتی زنده و لحظه ای مخابره می‌کنند . گروه ابرگان در زمینه پایش آنلاین وضعیت فعالیت دارد ، از دست آوردهای شرکت می‌توان به ساخت:

  • RTU و دیتالاگر ابرگان کاملاً بومی با پروتکل ارتباطی پویا و امکان پروتکل نویسی بدون نیاز به برنامه‌نویسی مجدد

  • نرم افزار گزارش گیری کاملاً بومی که در این شرکت طراحی و در حال توسعه است .

  • نرم افزار هوشمند سازی و کنترل ماشین آلات پیچیده صنعتی از مقیاس کوچک تا صنایع بزرگ پایش تا سقف 4 میلیون پارامتر در ثانیه

پایش آنلاین آب و فاضلاب

معمولاً پایش در این بخش به درخواست محیط زیست و یا شرکت آب منطقه ای آن استان انجام می شود و هدف آن سنجش آلودگی آبهای خروجی از تصفیه خانه ها و یا خروجی های آبهای سطحی کارخانجات می باشد . پایش آب و فاضلاب در هر دو حوزه آب یا فاضلاب سخت افزار خود را می طلبد . ابزار سنجش کیفیت آب شهری فاکتورهای خود را دارند و در برخی از موارد با فاضلاب متفاوتند . این ابزار معمولاً از لحاظ خورندگی در پراب و آب بندی همخوانی دارند اما در دامنه سنجش تفاوت های عمده دارند

عموماً پایش آنلاین آب و فاضلاب بنا به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست و یا شرکت آب و فاضلاب آن استان انجام می‌شود . هدف آن سنجش و بررسی مداوم میزان آلودگی پساب خروجی از تصفیه‌خانه‌های صنایع مختلف همچنین پایش لحظه‌ای منابع آب شامل رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها ، مخازن سدها و ... می‌باشد . پایش آب و پساب در هر دو حوزه به سنسورها و آنالایزرهای خاص خود نیاز دارد . عمدتاً پارامترهای مورد سنجش در زمینه‌ی کیفیت آب شهری و دیگر منابع آب با پارامترهای مورد نظر در فاضلاب متفاوت می‌باشند . سنسورها و تجهیزات پایش آنلاین آب و پساب .معمولاً از لحاظ مقاومت بدنه در زمان قرارگیری پراپ‌ها در محیط‌های اسیدی و همچنین آب‌بندی مشابه هستند . اما دامنه‌ی سنجش آنها تفاوت‌های عمده‌ای دارند

سنجش آلودگی در بخش آب و پساب توسط آنالایزرهای Optical با اصول طیف سنجی در حال حاضر رایج است . انتخاب آنالایزرهای این گروه به دلیل تنوع کم برندها و محصولات قابل ارائه (به دلیل تحریم) زیاد نیست و متقاضی که دانش لازم را جهت بررسی داشته باشد با ساعاتی جستجو به انتخابی خواهد رسید .

برندهای مطرح معمولاً اروپایی و آمریکایی هستند که سهم فروش از جهت ارائه خدمات پشتیبانی و عوامل فروش در اختیار اروپایی هاست . شرکت ابرگان در حال حاضر جز معدود تولیدکنندگان برخی از پارامترهای سنجش کیفیت پساب در کشور است ، از آنجایی که شرکت ابرگان کلیه قطعات مربوط به آنالایزرهای موجود را از خارج از کشور وارد می‌کند و در حال حاضر فقط به مونتاژ محصولات با برند ایرانی کفایت کرده است ، همین امر باعث شده تا در ارائه خدمات پشتیبانی و گارانتی موفق تر از برندهای دیگر باشیم . تیم تحقق و توسعه شرکت بر آن است تا به اهداف بیشتری جهت تولید انبوه و تحت پوشش درآوردن به پارامترهای دیگر دست یابد .

مزایای آنالایزر ابرگان :

  • طرف قرارداد تولیدکننده ایرانی

  • 40% صرفه جویی در مقابل مدل خارجی (عیناً کیفیت قطعات خارجی)

  • گارانتی بی قید و شرط 2 ساله و 10 سال خدمات پس از فروش

  • ارسال اطلاعات به سازمان محیط زیست بدون هیچ سخت افزار اضافه ای

  • پنل کاربری فارسی جهت استفاده واحدهای صنعتی

سیستم پایش لحظه‌ای

ایستگاه های سنجش آلودگی کلان شهرها و شهرهای صنعتی از مشتریان این گروه می‌باشند. جهت بررسی وضعیت هوای محیط طبق شیوه نامه سازمان محیط زیست کشور پارامترهای Pm2.5 , Sox , Nox , Q3 برای گروه هوا محیط در نظر گرفته شده که در تابلوهای شهری نمایش کیفیت آلودگی ملاحظه می‌فرمایند . سنجش کیفیت هوای محیط انتخاب آنالایزرهای این حوزه تا نصب ، راه اندازی ، کالیبرلسیون ، نگهداری ، تعمیرات و تامین قطعات ، اپراتور متخصص با صرف وقت و هزینه هایی سنگین ممکن شده مدلی از انتخاب که در صورت تامین تمامی‌ شرایط نگهداری می‌تواند دقت مناسبی ارائه دهد . در حال حاضر حدود یک صد نقطه در کشور از این مدل یک استیشن قابل حمل یا اتاقکی ثابت جهت نصب رک و ابزار سنجش که معمولا رک هستند انتخاب می‌شوند . فضای مورد نظر مجهز به تهویه هوای گرمایشی و سرمایشی است . اتاقک سنجش کیفیت هوای محیط به طور خلاصه تشکیل شده از ابزار سرویس آنالایزرها ، تهویه هوای سرمایشی ، گرمایشی ، لوله های نمونه برداری و دیتالاگر ، گازهای کالیبرلسیون ، وقایع و سنجش های انجام شده توسط آنالایزرها جهت ثبت وقایع ... تجهیزات وضعیت دستگاه بسیار اهمیت دارد .لذا توصیه می‌شود در پارامترهایی که امکان دریافت دیجیتال اطلاعات وجود دارد از ورودی های نامعتبری چون 2 تا 4 میلی آمپر استفاده شده و این عامل از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که دستگاه های مربوطه با وضعیت نگهداری و اپراتوری و تامین قطعات همواره چالشی بشمار می‌آید . در حال حاضر بیش از صد نقطه در کشور به سنجش هوای محیط مجهزند و اما سلامت و کیفیت سنجش در آنها به طور میانگین به 35% آنالیز صریح و موصق نمی‌رسد . بدین ترتیب آمار بسیار ضعیف یک خروجی و راندمان پایین را با صرف هزینه های بسیار رقم زد .کارشناسان ما در بخش RBDD شرکت با طراحی سیستم پایش آنلاین هوای محیط طبق مقررات شیوه نامه سازمان محیط زیست کشور و شرایط مورد استفاده اقدام به ارائه راه حل های متناسب نموده است . آنالایزرهای گازهای دودکش ( احتراق ) و آنالایزرهای هوای محیط را با انتخاب های مختلف در کیفیت و دقت ارائه می‌دهد . مشتریان ابرگان از تمامی محصولات این شرکت 2 سال گارانتی تعویض و 2 سال خدمات رایگان دریافت می‌کنند .در طراحی محصولات به شاخص کیفیت و پایداری توجه شده است . این عوامل در کنار دقت متناسب با نیاز کشور که قیمت تمام شده بسیار ارزان نسبت به رقبای خارجی و امکان قرارداد مستقیم با تولیدکننده و پشتیبانی داخلی و فراوانی در تامین قطعات به دلیل تولید داخل می‌تواند نیاز صنعت و محیط زیست را پاسخ دهد . مشتری جنس بلوئر و قطعات داخلی را انتخاب می‌کند و در جزئیات تولید محصول قرار می‌گیرد و پس از تولید می‌تواند در تمامی بخش های محصول تغییراتی لحاظ کند و این عوامل به لطف تولیدکننده ایرانی حاصل شده است . لازم به ذکر است قطعات اصلی دستگاه در بخش سنسورها در اغلب موارد و پارامترها وارداتی و دارای گواهینامه های مورد تایید سازمان محیط زیست می‌باشد .

آنالایزر گاز دودکش ( احتراق )

ابزار سنجش آلودگی گازهای حاصل از احتراق به آنالایزر دودکش مرسومند . انتخاب یک آنالایزر دودکش نسبت به رنج آلایندگی ، درصد رطوبت و حرارت اگزوز تامین می‌شود و کیفیت ساخت به دلیل شرایط استفاده نامناسب بسیار حائز اهمیت است . این گونه آنالایزرها در هر دو مدل In-Situ و Extractive وجود دارند و همیشه In-Situ در صورتی که اختلاف قیمتی مورد استقبال مشتریان بوده ، در In-Situ پمپ وکیوم و ولوهای مکانیکی که نگهداری را بیشتر و دقت را کمتر می‌کنند وجود ندارند و از این رو پایداری و دقت بیشتری دارند . در این مدل نمونه برداری و آنالیز واقعی تر و نتایج با کمترین خطا می‌باشد . شرکت محیط زیستی ابرگان محصولی با نام Nanolight-B series-95401 را که در سال 94 طراحی و به تولید رسیده عرضه و پیشنهاد می‌کند ، این آنالایزر از تمامی خدمات پشتیبانی برخوردار می‌باشد.

پایش آنلاین هوای محیط

با نظارت و مانیتورینگ لحظه‌ای و برخط صنایع و فعالیت های آنها می‌توان میزان آلودگی هریک را بررسی ، کنترل و مدیریت کرد که این امر کمک شایانی به حفظ و صیانت محیط زیست می‌نماید . سیستم‌های پایش لحظه‌ای متناسب با نوع صنعت و کاربرد مورد نظر طراحی و نصب می‌شوند . اندازه‌گیری پارامترهای مورد نظر در سیستم‌های پایش لحظه‌ای توسط سنسورها انجام می‌شود . عمدتا دو روش برای اندازه‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد :

Submersible یا in-situ

در روش‌های Submersible یا مستغرق سنسور درون سیال مورد نظر قرار داده می‌شوند . البته در برخی موارد می‌توان سنسورهای قابل غوطه ور شدن در داخل سیال را بصورت bypass نصب نمود .

flow-through یا bypass

در روش های flow-through نمونه آب و یا پساب به داخل یک محفظه پمپ می‌شود . در این روش‌ها معمولا از پمپ های پریستالتیک استفاده می‌شود . این روش ها همانطور که در بالا اشاره شد خود دو مدل هستند . در مدل ساده تر همان سنسورهای قابل استغراق داخل سیال بدون هیچ تغییری در داخل یک مسیر لوله ای و قطعاتی بنام flow-cell نصب می‌کنند . در روش های کامل تر پس از مکش نمونه به داخل دستگاه ، آنالیزهای شیمیایی روی آن انجام می‌شود که به مدل extractive هم مشهور است .

پس از اندازه‌گیری پارامترهای مورد نظر توسط سنسورها اطلاعات حاصله توسط یک سخت افزار (RTU) به مرکز پایش و مانیتورینگ ارسال می‌شود . همچنین این اطلاعات توسط یک نرم افزار تجمیع و تجزیه و تحلیل ، تجمیع می‌شوند و قابلیت استفاده برای سازمان های زیربط را ایجاد می‌کنند . شرکت ابرگان موفق به طراحی و ساخت سخت افزار (RTU) و نرم افزار جهت تجمیع و آنالیز اطلاعات شده است . در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی و یا اطمینان از روش مناسب برای پروژه خود با شرکت آب سامان ابرگان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *