ایستگاه هواشناسی فشرده چیست ؟

ایستگاه هواشناسی فشرده چیست ؟

ایستگاه هواشناسی فشرده یک ابزار دقیق درحیطه آب و هواشناسی است که جهت تشخیص و اندازه گیری پارامترهای هواشناسی استفاده می شود .این دستگاه یکی از به روز ترین تجهیزات در این زمینه است . علت استفاده از این دستگاه به علت کوچک بودن دستگاه در عین در بر داشتن چندین ویژگی مهم در امر آب و هواشناسی است .

ایستگاه هواشناسی فشرده عموما یک دستگاه با شکل نهایی استوانه ای است که از چند بخش تشکیل شده است . یک قسمت آن دارای پره های موربی است که در واقع تشخیص میزان رطوبت ، دما و فشار هوا از طریق این بخش صورت می گیرد . بخش دیگر در این گونه دستگاه ها را سنسور هایی جهت تشخیص سرعت و جهت باد تشکیل می دهد و در نهایت می توان به تشعشع سنج اشاره نمود که عموما در بالاترین قسمت دستگاه قرار می گیرد. علاوه بر سنسورها و گیرنده هایی که روی دستگاه تعبیه شده است این دستگاه قادر است با اتصال سنسورهایی به صورت جانبی ، تعدادی دیگر از پارامترهای آب و هواشناسی را نیز تشخیص و میزان آن را اندازه گیری کند .

ایستگاه هواشناسی فشرده چیست ؟

این فهرست کاملی از پارامترهای قابل اندازه گیری نیست ، اما برخی از رایج‌ترین آنها هستند. ارتباط بین دستگاه و مانیتورینگ آن در بستر اینترنت (GPRS) است که به صورت آنلاین قابل بررسی است.

ایستگاه هواشناسی فشرده چگونه کار می کند ؟

بعد از آگاهی پیدا کردن در رابطه با چیستی ایستگاه هواشناسی ، نحوه کار و کاربرد این دستگاه موردد بررسی قرار می گیرد . همانطور که از ویژگی های ایستگاه هواشناسی فشرده گفته شده است ، این دستگاه از طریق سنسورها و سخت افزارهای تشکیل دهنده ی خود قادر به شناسایی و اندازه گیری پارامترهای آب و هواشناسی است که برای در گام اول ، ایستگاه هواشناسی فشرده مقادیر اندازه گیری شده ی شرایط آب و هواشناسی را به یک شبکه در بستر اینترنت انتقال می دهد و به نمایش در می آورد .

این دستگاه ها از ابزارهای ویژه ای برای اندازه گیری مشاهدات آب و هوای سطحی فوق الذکر استفاده می کنند . برخی از قسمت های ایستگاه هواشناسی شامل یک دماسنج برای اندازه گیری دما و یک فشارسنج برای اندازه گیری فشار اتمسفر و یک باران سنج برای اندازه گیری میزان بارش در حالات مختلف است .

بسته به مدل دستگاه ، چندین مؤلفه وجود دارد که یک ایستگاه را تشکیل می دهد . هر یک از اجزای ایستگاه هواشناسی قادر است تا داده های جوی مختلف را اندازه گیری و انتقال دهد . اگرچه "حسگر آب و هوا" بسیار گسترده به نظر می رسد ، اما اکثرا سنسورهای آب و هوا و سرعت و جهت باد را اندازه گیری می کنند . بخشی از ابزار هواشناسی که سرعت باد را اندازه گیری می کند بادسنج نامیده می شود . قسمتی که جهت باد را اندازه گیری می کند بادگیر است .

باران سنج در ایستگاه های هواشناسی فشرده دارای هیتر داخلی و قابلیت تفکیک میزان برف و باران (آپشنال) را دارد . همچنین داده های زیر را ارائه می دهد:

  • سرعت بارش لحظه ای
  • مجموع بارندگی روزانه
  • میانگین بارندگی روزانه
  • کل بارندگی هفتگی
  • میانگین بارندگی هفتگی
  • مجموع بارندگی سالانه
  • میانگین بارندگی سالانه

خوب است به دنبال ایستگاه های هواشناسی باشید که دارای لوازم شبکه با عمر باتری طولانی تر هستند و قادر به ادامه دادن کار خود با استفاده از انرژی خورشیدی باشد تا اطمینان حاصل شود که همیشه داده‌هایی را که مورد پردازش قرار می گیرد را در اختیار دارید .

ویژگی های ایستگاه هواشناسی فشرده چیست ؟

از جمله مهمترین ویژگی ها و مزیت های ایستگاه هواشناسی فشرده طراحی منحصر به فرد( با اندازه کوچک ، وزن سبک ، بدون هیچ گونه قطعات متحرک و حمل آسان است) ، مقاومت بالای آن در برابر آب و فشار و گرد و غبار و رطوبت ، ساخته شده از ترکیب استیل و آلیاژ آلومینیوم با روکش رنگ الکترو استاتیک ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه (به دلیل یکجا بودن ابزارهای مختلف سنجش و اندازه گیری آب و هواشناسی) و در نهایت دقت بالای این دستگاه است .

محل قرار گیری ایستگاه هواشناسی فشرده چگونه است ؟

محل قرار گیری و نصب هواشناسی فشرده در ایستگاه های هواشناسی باید به گونه ای باشد که از نظر ارتفاعی و فاصله ی اجسام اطراف آن بر روی جریانات هوا تاثیر نگذارند و اطلاعات به شکل صحیح آن دریافت و مخابره شود . این فاصله وارتفاع در شکل زیر به نمایش در آمده است .

علاوه بر اینکه دستگاه باید بر روی میله ای در ارتفاع از زمین قرار بگیرد فاصله آن از اجسام اطراف نیز باید 10 برابر ارتفاع آن جسم باشد . به عنوان مثال فاصله دستگاه از یک درخت 3 متری باید 30 متر باشد .

محل قرار گیری ایستگاه هواشناسی فشرده چگونه است ؟

مزیت ایستگاه هواشناسی فشرده کدام است ؟

آب و هوا و پیش بینی های فعلی می توانند به سرعت تغییر کنند . ایستگاه های هواشناسی فشرده باعث می شود تا اطلاعات شما را به روز نگه دارد .

یکی از اشکالات استفاده از ایستگاه هواشناسی دستی یا سنتی این است که برای اندازه گیری به یک فرد متکی هستید . ایستگاه های هواشناسی فشرده خطر خطای انسانی را کاملاً از بین می برند . از دیگر مزیت های این ابزار نسبت به ابزارهای مکانیکی کوچک تر ، سبک تر و قابلیت نصب آسان تر آن است . از طرفی دیگر این فناوری تضمین می‌کند که به‌روزرسانی‌های منظم و مکرر را دریافت کنید . ایستگاه های هواشناسی فشرده می توانند به صورت آنلاین داده ها را به شما ارائه دهند .

قیمت ایستگاه هواشناسی فشرده چقدر است ؟

تنوع در ساخت این ابزار وجود دارد به این معنی که این ابزارها قادر هستند به طوری ساخته شوند تا پارامترهای مختلفی را اندازه گیری و تشخیص دهند به طوری که می توان بر حسب نیاز و محل استفاده پارامترهایی را کم یا زیاد کرد . بنابراین بر اساس اینکه چه تعداد و کدام پارامترها قابل اندازه گیری و سنجش در این ایستگاه ها وجود دارند و تعبیه شده اند ، قیمت آن ها متفاوت خواهد شد .